Регулювання у сфері мийних засобів: створено міжвідомчу робочу групу

Сполуки фосфору, що надходять до навколишнього середовища внаслідок масового використання в Україні фосфатовмісних мийних засобів, вважаються одним із головних чинників забруднення водних об’єктів, зокрема, тих що є джерелами питного водопостачання. Забруднення озер, річок та морів фосфатами провокує інтенсивну евтрофікацію (цвітіння) води.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України підтримало вирішення питань, порушених в електронній петиції від 01.07.2020 № 22/100054-еп «Про заборону фосфатних мийних засобів для покращення стану водних об’єктів України». Нагадаємо, дану петицію ініціювали фахівці КП «Плесо», і протягом встановленого законодавством трьохмісячного строку на її підтримку зібрано 6 775 підписів громадян із 25 тисяч необхідних.

За ініціативи Міндовкілля створено Міжвідомчу робочу групу, яка має розробити рішення щодо мінімізації шкідливого впливу побутових та промислових мийних засобів на стан водних об’єктів. До складу робочої групи увійшли представники Міндовкілля, Мінекономіки, Держводагентства, ПрАТ «АК «Київводоканал», науковці та експерти.

КП «Плесо» у даній робочій групі представляють ініціатори петиції № 22/100054-еп про заборону фосфатних мийних засобів:

– фахівець відділу зв’язків із громадськістю, радник генерального директора Богдан Богдан;

– начальник служби екологічного нагляду на землях водного фонду Мар’яна Гінзула.

Триває робота з аналізу наявної наукової, технічної та правової інформації для напрацювання пропозицій щодо внесення змін до Технічного регламенту мийних засобів (далі – Регламент), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2008 № 717 (із змінами).

Міжвідомча робоча група опрацьовує такі питання:

  • гармонізація національного законодавства з європейськими нормами регулювання мийних засобів в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС;
  • зміни до чинних обмежень вмісту фосфатів та інших сполук фосфору в мийних засобах;
  • розширення сфери застосування Регламенту;
  • підвищення відповідальності за невиконання вимог Регламенту;
  • запровадження дієвого механізму ринкового нагляду щодо вмісту сполук фосфору в мийних засобах;
  • посилення контролю за ввезенням на митну територію України мийних засобів.

Очікується, що результати напрацювань робочої групи будуть оформлені у вигляді проєкту нормативно-правового акта, який буде оприлюднений на офіційному сайті Міндовкілля для обговорення у широкому експертному середовищі.

Інформація про діяльність Міжвідомчої робочої групи та участь у ній фахівців КП «Плесо» висвітлюватиметься на офіційному вебсайті підприємства.