Петиція про заборону на законодавчому рівні фосфатів привернула увагу парламентарів та урядовців

За період з 1 липня по 1 жовтня 2020 року електронна петиція «Про заборону фосфатних мийних засобів для покращення стану водних об’єктів України» (https://petition.president.gov.ua/petition/100054) набрала 6 775 підписів із 25 тисяч. Тобто – приблизно ¼ від необхідної кількості. Збір підписів завершено.

Фахівці КП «Плесо» ініціювали дану петицію усвідомлюючи, що системне вирішення проблеми фосфатного забруднення водойм можливе виключно шляхом якісної модернізації національного законодавства.

Просування такого проекту від імені муніципального водогосподарського підприємства, яким є КП «Плесо», було своєрідним експериментом, мета якого не констатувати наявність проблеми і наголосити на необхідності впровадження заборон, а спробувати реально вплинути на вирішення питання.

Ми наполегливо поширювали посилання на петицію у професійній спільноті, з якою екологи підприємства взаємодіють при повсякденній роботі. Інформацію про петицію розповсюджували десятки ЗМІ у різних регіонах України, користувачі соцмереж, а також чимало профільних підприємств та установ.

Про рішучу підтримку в суспільстві ідеї заборони сполук фосфору в прально-мийних засобах свідчить, зокрема, той факт, що петицію підписували навіть за 50 секунд (!) до завершення строку збору підписів.

Не дивлячись на те, що петиція не набрала 25 тисяч голосів, зусилля підписантів у будь-якому разі марними не будуть і ось чому.

  1. Відповідно до статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян» електронна петиція, яка в установлений строк не набрала необхідної кількості голосів на її підтримку, після завершення строку збору підписів розглядається як звернення громадян відповідно до цього Закону. Фактично, наразі петиція має статус «колективного звернення». Її автори обов’язково вимагатимуть забезпечити належний розгляд порушеного питання і врахувати спільну позицію 6 775 громадян України.
  2. Активність користувачів соцмереж створила необхідний суспільний резонанс і це привернуло увагу керівників міністерств та представників Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування. Активізувалась робота над розробкою та введенням у дію нормативних актів, якими має бути врегульовано питання заборони фосфатів на території України. Спеціалісти КП «Плесо» будуть долучені до цієї роботи.

Отже, на даному етапі вже маємо проміжні позитивні результати, яких не було б без вашої участі!

Переконані: Україна повинна приєднатися до держав-лідерів, які вже давно відмовились від використання сполук фосфору у побутовій хімії. До того ж, обов’язкові для України європейські норми вимагають від нас вживати необхідних заходів, щоб запобігти погіршенню стану поверхневої води.

Ми щиро вдячні кожному, хто зробив свій особистий внесок у вирішення питання загальнодержавного значення, підписав петицію та закликав інших її підтримати!

Обов’язково інформуватимемо на офіційній сторінці КП «Плесо» про участь фахівців підприємства у нормотворчому процесі та про те, які рішення стосовно нашої спільної ініціативи ухвалюватимуться в подальшому суб’єктами владних повноважень.