Навчання рятувальних служб із ліквідації наслідків зіткнення суден

З 12 по 16 серпня 2019 року включно відбулись навчання рятувальних служб м. Києва, які полягали в імітації зіткнення двох прогулянкових теплоходів і взаємодії рятувальних підрозділів при наданні допомоги потерпілим та ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Такі масштабні навчання на воді в столиці проведено вперше. Було задіяно 18 одиниць спецтехніки (у тому числі рятувальні та пожежні катери, авіація) та 160 рятувальників.

Окрім штатних працівників та лайфгардів КП «Плесо» у навчаннях взяли участь: ДСНС, водна поліція, Київська служба порятунку (КАРС), Служба медицини катастроф, Товариство Червоного хреста.

Оскільки виконання ролі потерпілих пасажирів досить небезпечне і пов’язане із ризиком для здоров’я, з суден вистрибували досвідчені лайфгарди КП «Плесо» та рятувальники ДСНС. Попередньо для них провели спеціальний інструктаж. Стрибки у воду відпрацьовувались багаторазово протягом 4 днів. Після завершення тренувань їх оглянули медики, забезпечили обігрів, надали гарячі напої та їжу. Після цього лайфгардів доставили на пляжні рятувальні пости, де вони продовжили звичайне чергування.

В основі сценарію навчань – реальне зіткнення теплохода з туристичним катером у Будапешті (Угорщина). Трагедія сталась на річці Дунай у травні 2019 року. Мета навчань: відпрацювати злагоджену взаємодію усіх служб та не допустити фатальних наслідків з урахуванням реалій судноплавства на річці Дніпро. Щосезону послугами прогулянкових суден у Києві користуються близько 300 тисяч людей, що підтверджує актуальність такого роду тренувань.

Сценарій імітації

Під час проходу по річці Дніпро судна «Еней», на якому знаходиться 25 осіб, сталася технічна несправність, судно втратило керування. Біля Північного мосту з ним зіштовхнувся прогулянковий теплохід «Омар Хайям», на борту якого перебуває 38 осіб.

Внаслідок зіткнення обидва судна отримали пошкодження у вигляді пробоїн і вода почала проникати в трюми. У судна «Еней» пошкодився паливний бак. Паливо-мастильні матеріали через отвори, які виникли при пошкодженні, виливаються у річку Дніпро, що загрожує забрудненню прилеглих пляжних зон відпочинку.

На судні «Еней» силами екіпажу ліквідовують пробоїну, однак у каюті, де знаходиться електрообладнання, виникає пожежа, яка швидко розповсюджується. Підвищення температури та сильне задимлення спричинили паніку. Близько 30 осіб одягнули рятувальні жилети і почали вистрибувати з суден. В цей час екіпажі обох суден скидають на воду рятувальні круги та інші предмети, що допомагають триматись на воді.

Рибалки, які знаходились у береговій зоні, викликали рятувальників.

З аероглісера на судно «Еней» висаджують інструкторів-рятувальників для організації проведення евакуації з корабля. Водна поліція на катерах здійснює патрулювання акваторії річки для недопущення інших суден в зону надзвичайної події. Паралельно рятує двох потерпілих.

В цей час на острів Труханів прибувають карети служб медичної допомоги. Відбувається розгортання штабу з проведення аварійно-рятувальних робіт, встановлюються намети для надання медичної допомоги та обігріву, також працюють психологи.

Рятувальники здійснюють порятунок пасажирів, які вистрибнули з суден, доставляють їх катерами та за допомогою гелікоптера на берег і передають медикам, які надають першу медичну допомогу і забезпечують транспортування до лікувальних закладів. Пошук потерпілих проводять також водолази (обстеження прилеглої акваторії) та кінологічна служба.

Для гасіння пожежі залучено особовий склад на двох пожежних катерах. Оскільки з судна витікає паливо, фахівці служб цивільного захисту встановлюють спеціальні огороджувальні бони для обмеження поширення плями з паливом, а потім нейтралізують її сорбентом.

За допомогою буксирного катера судна відбуксировують у безпечну бухту для звільнення фарватеру і вирішення питання щодо їх майбутньої експлуатації. Поліція проводить слідчі дії.