Моніторинг вмісту розчиненого кисню у водоймах

Екологічною службою КП «Плесо» розпочато розробку і впровадження комплексного проекту екологічного моніторингу стану водойм м. Києва задля оперативного реагування та інформування громадян.

Першочерговою є реалізація моніторингу вмісту розчиненого кисню у водоймах, оскільки у період льодоставу відбувається скорочення інтенсивності процесу фотосинтезу з боку водних рослин і, як наслідок, зменшення утворення розчиненого кисню у воді.

Особливо це характерно, коли крига вкрита товстим шаром снігу. Даний захід охоплює наступні завдання:

— щотижневий моніторинг вмісту розчиненого кисню у водоймах;

— план заходів із недопущення заморів водних організмів у зимовий період.

Замор (придуха), тобто масова загибель водних організмів трапляється через гіпоксію (стан, під час якого тканини і органи недостатньо насичуються киснем), яка виникає, коли концентрація розчиненого кисню у воді становить менше, ніж 4 мг/дм3. Особливо часто це спостерігається на невеликих озерах чи ставках, у водоймах з уповільненим водообміном.

IMG_1321

IMG_20180124_122537

IMG_1390

IMG_1354

У 2018 році обрано 43 водойми, з яких аналізується вода. Із переліком ви можете ознайомитись нижче. Завдяки придбанню портативного оксиметра (прилад що вимірює вміст кисню) кількість водойм, що аналізуються, у цьому році збільшилася на 88,4% у порівнянні з 2017 роком, що дозволяє здійснювати аналіз показників води одразу на місці, і у випадку якщо рівень кисню не відповідає нормі, пробу направляють у лабораторію КП «Плесо» для розгорнутого аналізу.

За результатами проведених аналізів працівниками КП «Плесо» створюватимуться профілактичні ополонки на водоймах, де виявлятимуть зниження вмісту кисню.

IMG_1339

IMG_1340

Зазначимо, що не дивлячись на застосування простих та відомих методів на кшталт ополонок, поступово впроваджуються і сучасні методи регулювання кисневого режиму водойм. А саме: у 2017 році встановлена і успішно працює система аерації на озері Тельбін, яка дозволяє покращувати екологічний стан водойми, оскільки збагачує її киснем протягом усього року.

IMG_1434

Перелік

водойм, де забезпечується постійний контроль за вмістом розчиненого кисню у водоймах у зимовий період

Дарницький район: озера Вирлиця, Сонячне, Мартишів, Тягле, Небріж, Заплавне, Жандарка, штучні водойми по просп. М. Бажана (2 водойми).

Деснянський район: озеро Алмазне, штучні водойми по вул. М. Закревського, Електротехнічна та просп. Генерала Ватутіна (6 водойм).

Дніпровський район: озера Райдуга, Тельбін, Лісове.

Оболонський район: озера Вербне (об’єкт природно-заповідного фонду), Редькіно, ставки на річці Котурка (Гаращиха, Двірець, Карачун), штучні водойми системи Опечень (6 водойм), озеро Центральне (Біле).

Святошинський район: ставок на річці Нивка по вул. Верховинна, водойма по вул. Булгакова, водойма по вул. Зодчих (Віра).

Солом’янський район: ставки Совські (3 водойми).

Подільський район: ставок Блакитне, озеро Синє, ставки у селищі Шевченко (3 водойми).

Печерський район: озеро Глинка.