Перегони на каяках «Shark Attack 2017» або Як каякеру не зіткнутися з баржею?

У суботу, 30.09.2017 р., у Києві відбулись вже традиційні пергони «Shark Attack – Втечи від Акули». Нагадаємо, у 2016 році такі спортивні змагання проводились 22 жовтня.

Маршрут перегонів: старт із затоки Оболонь (зона відпочинку Наталка, вул. Прирічна), навколо острова Великий (напрям руху — за годинниковою стрілкою). Фінішують учасники там, де й стартували.

Дистанція: 18 кілометрів. Гонки відбувалися на одномісних каяках, серед учасників розіграно цінні призи.

VPp5qM

IMG_2417

IMG_2411

«Родзинкою» змагань є те, що через 10 хвилин після старту за цим же маршрутом на каное виходить «акула» — переможець минулорічних гонок. Кого «акула» наздогнала і обігнала – того вона «з’їла». Такі умови змагань. Хоча при цьому учасник не вибуває з гонки. Бажано прийти до фінішу раніше за «акулу», не давши тим самим їй себе «з’їсти».

При цьому окремо організовано змагання на SUP-дошках, які проходили в акваторії затоки Оболонь.

З результатами можна ознайомитись за посиланням.

Контроль за безпекою при проведенні змагань, як і минулого року, було покладено на рятувальну службу КП «Плесо», яка здійснювала супровід та надавала консультаційну підтримку.

Маршрут

На березі та на 4 рятувальних суднах учасників супроводжували 8 рятувальників та один медик.

Двоє спеціалістів чергували в самій затоці, контролюючи старт і змагання на SUP-дошках, інші фахівці слідкували за каякерами, які на дистанції розділились на 3 групи, а загалом відстань між лідерами та тими, хто замикав групу учасників становила декілька кілометрів.

Саме тому катери супроводу знаходяться попереду та позаду низки каяків, аби була можливість тримати у полі зору усіх, хто рухається на дистанції.

IMG_2113

Варто підкреслити, що плавати на SUP-дошках рекомендовано у рятувальних жилетех так само, як і на каяках.

З огляду на це наполегливо радимо організаторам таких змагань та керівникам пунктів прокату подібних плавзасобів завчасно готувати рятувальні жилети у достатній кількості з урахуванням очікуваної чисельності учасників, аби усі без винятку були ними забезпечені.

IMG_2112

IMG_2087

IMG_2030

IMG_2044

На дистанції гонок на каяках, а саме у гирлі Десни, трапилося 2 позаштатні ситуації. Нижче наведено детальний аналіз однієї з них і ґрунтовні висновки з метою надати застереження любителям каякінгу та організаторам масових спортивних заходів на воді.

Ситуація 1

Один з каяків раптово перернувся. Спостереження з катера дозволило відразу помітити це і без зволікань наблизитись до місця події. Чоловік поскаржився, що втомився, вимок і сильно замерз та попросив зняти його з дистанції.

Його каяк було повантажено на катер, самого учасника човном негайно доставили на фініш, аби він швидко переодягнувся у сухий одяг і уник переохолодження, адже температура повітря не перевищувала +8°C, а вітер лише прискорював охолодження.

IMG_2284

IMG_2310

IMG_2303

IMG_2396

Ситуація 2

Каякер, з метою виграти час, грубо порушив техніку безпеки та правила судноплавства. Незважаючи на застереження, які даються інструкторами, він перетнув курс великої самохідної баржі «Миколаїв» у безпосередній близькості до її носової частини. Баржа рухалась вверх за течією і саме повертала у Десну.

5029

Після проходження цієї баржі фахівці рятувальної служби змогли підійти до порушника, зробити зауваження та провести роз’яснювальну роботу.

Оптимальним варіантом у такій ситуації було б зачекати під берегом, пропустити велике судно, які згідно з усіма правилами має право пересуватись фарватером, і перетнути курс баржі за кормою, після її проходження.

Порушення

Правильно

Не дарма усіх каякерів перед виходом на воду інструктують: «Тримайтеся на відстані не більше 15 — 20 метрів від берега! Не виходьте на фарватер! При необхідності перетинати фарватер, робіть це швидко, попередньо переконавшись у відсутності поблизу великих та швидкісних суден!»

Фарватер призначений для великих транспортних та пасажирських (прогулянкових) суден і ніяк не для каяків. Навіть 6-метрові моторні судна повинні рухатись скраю фарватеру.

Миколаїв

IMG_2333

IMG_2358

Чим загрожує наближення каяка до великого судна?

«Миколаїв» — двогвинтовий суховантажний пароплав-майданчик проекту № 559. Довжина таких велетнів сягає 85 метрів. Рухаючись, велике судно створює гідродинамічні поля.

Є два основні сценарії розвитку подій при потраплянні малого судна в зону їх дії.

Оптимістичний сценарій: біля носової частини баржі каяк відкидає хвилею, потім притягує до борту судна, а біля корми знову відкидає. При цьому каяк, звісно, може перевернутися.

Сценарій найгіршого розвитку подій:  біля носової частини баржі каяк відкидає хвилею і перевертає, потім приятгує до борту судна і разом із веслувальником затягує під баржу, в район працюючих гребних гвинтів (рушіїв). Шанси вижити за таких обставин – невеликі.

Схема

Джерело схеми: http://morshkola.kiev.ua

При цьому огляд з рубки великого судна далеко не найкращий. Значний простір перед носовою частиною є «мертвою зоною» для капітана, який бачить переважно обстановку далеко попереду баржі. Тому розраховувати, що каяк помітять, не варто.

IMG_2353

Як це питання врегульоване законодавством?

Оскільки перетинаючи фарватер, каяк є повноцінним учасником руху, веслувальник зобов’язаний дотримуватись затверджених правил, які прописувались з урахуванням усіх можливих сценаріїв розвитку подій, аби дотримуючись їх положень, судноводії мали змогу мінімізувати ризики та благополучно повернутися на берег.

Разом з тим, необхідно звернути увагу на той факт, що у різних чинних нормативних документах наведено щонайменше 12 варіацій визначення поняття «маломірне/мале судно» для різних сфер правозастосування (адміністративні правопорушення, митна справа та торговельне мореплавство, санітарні правила для морських суден, рибне господарство, любительське і спортивне рибальство, класифікація та розслідування аварій морських суден, лоцманська служба тощо).

Деякі норми відносять до маломірних і гребні човни та байдарки (наприклад, Глава 10 КУпАП). А отже, на такі плавзасоби у повній мірі розповсюджуються вимоги наведених нижче правил.

 

Європейські правила судноплавства на внутрішніх водних шляхах

(ЄПСВВШ)

Робоча група з питань внутрішнього водного транспорту КВТ ЄЕК ООН

Пункт 2 статті 6.02

«Малі судна відносно суден, які не є малими суднами, мають залишати необхідний простір для продовження ними руху за курсом або маневрування. Вони не можуть вимагати, щоб ці суднапоступалися їм дорогою.»

Правила судноплавства на внутрішніх водних шляхах України

(затверджені Наказом Міністерства транспорту України від 16.02.2004  N 91, реєстраційний № Мін’юсту: 872/9471 від 12.07.2004)

Пункт 6.3.4.

«Коли  при  зустрічному  плаванні  чи  при  перетинанні курсів одне судно повинне дати дорогу іншому судну, то останнє не повинно змінювати  ні  курсу, ні швидкості.»

Правила користування водними об’єктами

для плавання на маломірних (малих) суднах у м. Києві

(затверджені Рішенням Київської міської ради від 26.05.2005 року N 393/2968)

Пункт 4.3.

«Перетинати курс іншого судна рекомендується за його кормою. Допускається перетин курсу по носу судна за умови, що після закінчення маневру відстань до судна, що наближається, буде не меншою 500 метрів.»

Пункт 4.4.

«Маломірні (малі) судна не повинні заважати руху та маневруванню транспортних суден, а також запобігати можливості наїзду чи навалу з боку таких же суден. Маломірним (малим) суднам дозволяється перетинати судновий хід під кутом 90° при відсутності на підході транспортних суден…»

І хоча положення, наведене у пункті 4.3. місцевих київських правил, розраховане на моторні судна, відстань у 500 метрів обрана не без підстав. На практиці встановлено та підраховано, що якщо у моторного судна раптово посеред фарватеру відмовить («заглохне») двигун, судноводій встигне відвеслувати, звільнивши фарватер, якщо до великого судна залишатиметься близько півкілометра.

Хоча у реальному житті трапляються ситуації, коли власник малого судна, відволікшись на телефонну розмову просто на фарватері, не просто не помічає великий теплохід у себе за спиною, а й навіть не звертає увагу на його попереджувальні звукові сигнали. Добре, якщо течією або вітром його судно вчасно відносить з фарватеру.

Однак, часті і такі випадки, коли каякерів відносить течією далеко від берега. І непомітно для себе веслувальник, який щойно був на мілині біля очерету, розуміє, що до берега вже 50 метрів. Особливо характерно це тоді, коли каякер втомився, не розрахував свої сили тощо. До речі, керування судном у стані втоми прямо заборонено європейськими та гармонізованими з ними українськими правилами судноплавства на внутрішніх водних шляхах так само, як і керування у стані сп’яніння. Веслярів це теж стосується.

Баржа та каяки

Після спілкування з представниками рятувальної служби каякер-порушник усвідомив свою помилку. І пообіцяв у подальшому дотримуватись встановлених правил. Івент завершився благополучно, учасники, яких було понад 50, отримали багато радісних вражень.

IMG_2178

IMG_2240

На майбутнє закликаємо та наполегливо реомендуємо усім, хто полюбляє відпочинок на каяках, байдарках та інших подібних плавзасобах, пам’ятати правила і зміст інструктажу та неухильно дотримуватись техніки безпеки.

Безперервно слідкуйте за безпекою при перебуванні на воді. Постійно тримайте у полі зору усе, що відбувається навколо. Не відволікайтесь на другорядні заняття, аби вчасно помітити фактори ризику і вжити невідкладних заходів для уникнення небезпечних ситуацій.

Окремо звертаємось до організаторів спортивних масових заходів на воді та підприємців у сфері каякінгу/SUP із проханням приділяти належну увагу якості роботи спортивних інструкторів, які мусять не тільки донести основні меседжі, а й впевнитись, що учасник (клієнт) осмислено сприйняв і зрозумів настанови та підтвердив свою готовність їх виконувавати.

IMG_2005

IMG_2196

IMG_1993

После старта

Общий план Наталки