22 березня

Всесвітній день
водних ресурсів

Всесвітній (міжнародний) день водних ресурсів запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН в 1993 році (резолюція № А/RES/47/193 Проведення Міжнародного дня водних ресурсів) з метою більш широкого усвідомлення важливості водних ресурсів для економічної діяльності та соціального благополуччя людства.

Станом на сьогодні 50% працюючого населення планети (1,5 млрд чоловік) працевлаштовані у сферах, так чи інакше пов’язаних із водними ресурсами. Це і фермери, і садівники, і працівники підприємств-водоканалів, і робітники ТЕЦ та АЕС, і працівники заводів. Таким чином, від половини працездатного населення залежить те, наскільки раціонально використовуються великі об’єми води, придатної для використання людиною. І це змушує замислитись про необхідність розробки механізмів контролю у цьому напрямку. Юридичних, просвітницьких, адміністративних, технічних тощо.

Дійсно, користуючись водою навіть у звичайному побуті (не кажучи вже про професійну діяльність та величезні підприємства), ми часто не замислюємося над тим, який шлях вона проходить від станцій водозабору до наших квартир, які після цього проходить ступені очищення та наскільки якісною повертається до річкок.

Факт

Лише 1% від усіх водних ресурсів людина може використовувати у своїй діяльності. 96,5% води на нашій планеті – це солона вода. Ще 2,5% — замерзла вода льодовиків.

Тож, 7 мільярдів людей використовують доступний 1% водних ресурсів Землі. При цьому від 30% до 70% запасів прісної води втрачається при різноманітних аваріях і неполадках мереж. У XX ст. використання води зросло у 6 разів і нині вдвічі перевищує темпи приросту населення.

І якщо порахувати, то, наприклад, звичайне нераціональне використання води у побуті, славнозвісний «капаючий кран», може призвести до втрати 5 000 – 8 000 літрів води щорічно! І це лише в одному помешканні!

Shower

У південних країнах лише на охолодження однієї висотної житлової будівлі витрачають сотні тисяч літрів щоденно. Можна собі уявити, наскільки необхідним є контроль та нагляд за обігом, раціональним використанням води як у житлових будинках та офісних приміщеннях, так і на великих заводах.

House

На охолодження різноманітного обладнання ТЕЦ витрачається неймовірна кількість води.
Для теплових електростанцій на 1 млн кВт потужності необхідно 1,5 км3 води щорічно, тобто 40 м3/с. Витрати води для АЕС – у 1,5 – 2 рази більші.
Важко уявити, що пару у конденсаторах атомних електростанцій охолоджують величезною кількістю води. В результаті цього вода у технічних водоймах, створених для АЕС – завжди тепла.

Як працює атомний реактор

У промисловості витрати води не менш вражаючі.
На виготовлення однієї тонни чавуну витрачають від 20 до 50 тонн води, однієї тонни сталі – до 150 тонн води. Але і це ніщо у порівнянні, скажімо, з целюлозно-паперовою промисловістю. Щоб виготовити 1 тонну паперу, необхідно 250 тонн води, а 1 тонну бавовняної тканини – від 300 до 1 100 тонн водних ресурсів.

Факт

Лідером з витрат води у світі є сільське господарство:
2 000 км3 щороку, а це – 70% світового водоспоживання,
1 500 мк3 з них – безповоротне водоспоживання (переважно зрошення).

Оцінивши усі ці цифри і усвідомлюючи, що далеко не кожен з нас може впливати на глобальні процеси у промисловому використанні водних ресурсів, важливо вкотре замислитися про те, аби почати з раціонального використання води у повсякденному житті, професійній діяльності та залучати до цього огранізації, в яких працюєш.

Лише таким чином наразі можливо поширювати свідомість, яка у перспективі вплине і на глобальні процеси. Наскільки далека ця перспектива – залежить саме від нашої з вами наполегливості.