Спеціалізована аварійна
рятувально-водолазна служба

Спеціалізована аварійна рятувально-водолазна служба (САРВС) КП «Плесо» є найбільшою службою порятунку на воді у м. Києві і відповідно до Кодексу цивільного захисту України входить до Єдиної державної системи цивільного захисту.

«Київська центральна міська служба порятунку» була заснована у 50-х роках XX століття. У 80-х роках її перейменували на «Київську водолазно-рятувальну службу». З 1996 року Спеціалізована аварійна рятувально-водолазна служба є невід’ємним структурним підрозділом Комунального підприємства «Плесо».

Служба порятунку

До структури САРВС входять  6 рятувальних і 2 рятувально-водолазні станції, чергування на яких здійснюють рятувальники, водолази, судноводії, медики та фельдшери. Протягом літнього оздоровчого періоду у місцях масового відпочинку людей на водних об’єктах та пляжах організовується робота сезонних рятувальних постів (відповідно до вимог Наказу МВС 10.04.2017  № 301 «Про затвердження Правил охорони життя людей на водних об’єктах України»).

Основними завданнями фахівців Служби є превентивна робота, спрямована на попередження і недопущення нещасних випадків водних об’єктах міста Києва, проведення рятувальних операцій та надання невідкладної домедичної і медичної допомоги потерпілим.

Водолазна служба

До завдань фахівців водолазної справи САРВС, зокрема, входить:

 • виконання профілактичних оглядів дна водних об’єктів в межах акваторій пляжів та зон масового відпочинку людей на водних об’єктах з метою виявлення та вилучення травмонебезпечних предметів;
 • проведення пошуково-рятувальних водолазних робіт (водолазні групи);
 • виконання планових оглядів та обстежень гідротехнічних споруд для контролю за їх технічним станом для безаварійної експлуатації.

Організація робіт проводиться відповідно до вимог «Единых правил безопасности труда на водолазных работах» (НПАОП 45.24-1.01-91) Часть I. «Правила водолазной службы», Часть II «Медицинское обеспечение водолазов».

Надання послуг

Відповідно до статті 134 Кодексу цивільного захисту України державні, регіональні та комунальні аварійно-рятувальні служби можуть надавати платні послуги, що не суперечать та не перешкоджають їх основній діяльності.

Фахівці САРВС КП «Плесо» виконують наступні послуги:

 • аварійно-рятувальне обслуговування спортивних масових заходів на воді (змагання тощо) та потенційно небезпечних зйомок медіапроектів на воді (зокрема, за участю каскадерів);
 • підводні огляди та обстеження;
 • підводно-технічні, суднові та пошукові водолазні роботи.

Співпраця із замовниками здійснюється на договірній основі.

Дозволи та свідоцтва
 1. Дозвіл Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд) від 11.11.2014 № 3908.14.32 (діє до 10.11.2019).

Дозволяється виконувати такі види робіт підвищеної небезпеки:

 1. водолазні роботи;
 2. зберігання балонів із стисненим газом (повітря), їх заповнення, спорожнення;
 3. земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою.
 1. Дозвіл Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд) від 11.11.2014 № 3913.14.32 (діє до 10.11.2019).

Дозволяється експлуатувати:

 • посудини, що працюють під тиском понад 0,05 Мпа;
 • рекомпреційна камера типу РКУМА пр. 376-У , 1985 р. в., СРСР;
 • балони водолазного спорядження зі стисненим повітрям – 27 од., оборотні балони зі стисненим повітрям (транспортні) – 4 од.
 1. Свідоцтво про визнання Регістра судноплавства України від 07.12.2017 № СВ-224-3-123-17 (діє до 06.12.2022).

Роботи: виміри товщин на суднах під технічним наглядом інспектора Регістра; Підводні огляди корпусів суден.

 1. Свідоцтво про визнання Регістра судноплавства України від 22.12.2017 № СВ-22-4-42-17 (діє до 21.12.2022).

Роботи: водолазне обстеження підводної частини гідротехнічних споруд, у т. ч. з залученням підводного телебачення або відео зйомки.

 1. Свідоцтво про атестацію аварійно-рятувальної служби Міжвідомчої комісії з атестації аварійно-рятувальних служб та рятувальників від 11.10.2018 р., серія МК № 736 (діє до 11.10.2023).

 Дозволяється організовувати та виконувати: рятувальні водолазні роботи, обстеження та очистка дна водних об’єктів для масового відпочинку силами та засобами двох водолазних станцій.